Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Dnes naposled - film z roku 1958

19. 12. 2019 14:44:38
Autoři Josef Neuberg a František Vláčil mistrně vykreslili obraz neútěšnosti, zmaru a marného boje hlavních hrdinů v tomto i dnes aktuálním filmu. V krátkém příspěvku se zaměříme na konec a rozdíl oproti literární předloze.

Film Dnes naposled patří k těm dílům, které nenesou stopy po době, ve které vznikly. Marný boj s alkoholismem svádí mnoho lidí i v dnešní době. Autoři Josef Neuberg a František Vláčil mistrně vykreslili obraz neútěšnosti, zmaru a marného boje hlavních hrdinů a režisér Martin Frič, společně se skvělými herci té doby, tento obraz dokreslil. Pouze jediné postavě dali ve filmu šanci vyváznout. Ne tak v původní synopsi a povídce, které filmu předcházely. V tomto krátkém příspěvku nabídnu pohled do zákulisí literární přípravy tohoto hodnotného díla z roku 1958.

V roce 1957 vznikla verze scénáře, která se v mnoha ohledech lišila od výsledného filmu. My si všimneme pouze dvou odlišností. Ke konci filmu pouze inženýr Danda, v podání Zdeňka Štěpánka, dojde ke konečnému rozhodnutí, že na svůj problém sám nestačí a v poslední scéně odchází do protialkoholní léčebny pražského Apolináře. Předchází tomu ostuda, kterou způsobí jeho napůl oholená hlava, se kterou vejde domů, právě když se přišel představit přítel jeho dcery Jiřiny. Inženýr Danda měl zažít ještě větší ponížení. Podle synopse k filmu jde opilý Danda domů kolem party kamarádů, kteří čekají na Dandova syna Ladislava. Když syn vybíhá z domu (po krádeži peněz a potyčce s matkou), naskytne se mu pohled na vlastního otce:

Ulicí, v níž se otevírají okna dokořán, potácí se opilec se směšně ostříhanou hlavou. Hlouček dětí za ním běží a povykuje. Smějí se mu i Ladislavovi přátelé. A tím opilcem je jeho vlastní otec. Ladislav nemůže hanbou ani promluvit. Rozhrne udivené kamarády a rozběhne se k otci, který upadl. Pomůže mu vstát a potom ho vleče domů. Když s matkou uložili otce na otoman, Ladislav se rozpláče a slibuje přesvědčivě, že už nikdy pít nebude.

Tato scéna tedy ve filmu chybí. I konec filmu je odlišný, zkrácený. Po příchodu domů a ostudné scéně před návštěvou uvidí Danda svůj směšný obraz v zrcadle. V dalším střihu již kráčí do léčebny. Jedna z vypjatých scén filmu je ale v povídce z června 1957 odlišná. Poté, co Ladislav odvedl opilého otce domů, který prodělal ponižující scénu před Jiřininým nápadníkem...

Danda se probouzí na gauči v pracovně. Je noc. Otevřeným oknem svítí do pokoje pouliční lampa a doléhá sem vzdálené pískání lokomotivy. Danda se posadí. Trvá mu chvíli, než si uvědomí, kde je. Pokouší se setříti světlé skvrny na kolenou kalhot a shledává, že je to uschlé bláto. Přemýšlí, kde se zamazal a vraští čelo, jak ho bolí hlava. Olízne suché rty. Na stole se v šeru leskne sklenice. Danda po ní sáhne. Sklenice je prázdná.
Se sklenicí v ruce jde Danda těžce do jídelny. Otevře dveře a zamžourá oslněnýma očima.
Když se rozkouká, vidí, že za stolem sedí žena a obě děti. Všichni tři hledí na něho a mlčí.
Danda rozpačitě zakašle.
„Kolik je vlastně hodin?“
Nikdo mu neodpovídá.
Danda cítí jejich odpor k sobě.
„Co je?“, ptá se zamračeně, „nestojím vám za slovo?“ Nejsem tu snad nic... nebo jsem?“
„Lhář!“, řekne Dandová a postaví se proti němu.
Danda nevěří svým uším. Než se však vzpamatuje, hrnou se na něho slova rozhořčené obžaloby.
„Ano! Lhář!“, opakuje Dandová muži přímo do tváře a mluví nezadržitelně dále. Nazve ho nezodpovědným člověkem, který propil čest svého slova, který už dávno ztratil vůli, který slibuje a při tom ví, že slib nesplní. Je lhář a slaboch!
Jiřina se vášnivě přidá k matce:
„Od nás vyžaduješ pro sebe vážnost a úctu, ale už dávno si ji nezasloužíš. Já se za tebe stydím!“
„Co si to dovoluješ?“, vykřikne Danda a rozpřáhne se rukou, v níž drží sklenici.
Jiřina uhne a Danda se potká se svým vlastním obrazem v zrcadle, před nímž Jiřina stála.
Spatří v něm svou groteskní, umazanou a odřenou tvář s hřebenem vlasů na temeni holé hlavy a vytřeští oči.
Z malátné ruky mu vypadne sklenice a roztříští se na podlaze. Danda se pomalu odvrací od zrcadla a těžce, zlomeně se vrací do pracovny, tiše za sebou zavíraje dveře.
A tady teprve, uprostřed šerého pokoje, vybaví se mu v mozku obraz ulice, plné vysmívajících se tváří.
Náhle se mu podlomí nohy a jeho tragikomická postava se pomalu hroutí na kolena. Na koberci, uprostřed pokoje, jako by nemohl snést tíhu hanby, klečí shrbený a skrývá svou tvář v ušpiněných dlaních.

Na začátku jsem se zmínil, že v konečné verzi filmu to byl pouze inženýr Danda, který unikl smutnému konci. V původních verzích to byla ještě postava Kličky, která se zachránila - během děje prodělal úspěšnou protialkoholickou léčbu. Když se pak vrátil pro své zastavené hodinky do vinárny pana Kroce (Vladimír Menšík), nemohl pochopit jak v takové díře mohl trávit svůj život.

A původní poslední scéna? V této scéně stříhá holič Zemánek (Jiří Sovák) psa vinárníka Kroce. Všichni zákazníci mu utekli, protože se mu klepe ruka. U Kroce ve vinárně už taky není tak plno jako dříve. "Zemánek popotáhne a dopije sklenku: 'Škoda...,' řekne rezignovaně. 'Byla to taková veselá parta.'“

Zdroj: Barrandov Studio a.s., archiv, Scénáře a produkční dokumenty, film Dnes naposled.

Autor: David Liška | čtvrtek 19.12.2019 14:44 | karma článku: 12.41 | přečteno: 607x

Další články blogera

David Liška

Probuzení - film z roku 1960

V jednom z minulých krátších příspěvků jsem se zmínil o filmu Probuzení, jenž měl premiéru v roce 1960. Nyní se podíváme na rané přípravy, které můžeme sledovat na základě bohatých produkčních materiálů.

6.1.2020 v 15:31 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 319 | Diskuse

David Liška

Střípek z natáčení filmu Probuzení

V roce 1960 měl premiéru psychologický film Probuzení (původní název Odsouzeni k životu). V hlavní roli Jitky se objevila začínající nadaná herečka Jana Brejchová, ve vedlejší roli vrchního číšníka se objevil Vladimír Menšík.

23.9.2019 v 12:32 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 376 | Diskuse

David Liška

"Protistátní činnost" Vladimíra Menšíka

Jedné noci roku 1949 byl Vladimír Menšík opět na tahu po brněnských restauracích. Společně s dvěma dalšími kamarády zavítali také do jednoho hotelu na tehdejší ulici Leninova (dnes Kounicova) a začali hlasitě zpívat...

16.11.2017 v 8:24 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 2041 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

The Weeknd "Blinding Lights"

Abel Makkonen Tesfaye známý spíše pod svým pseudonymem The Weeknd, je kanadský zpěvák žánrů současného R&B a indie R&B.

20.1.2020 v 6:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 |

Karel Ábelovský

Janis Joplin - nespoutaný živel

... a snad není potřeba říkat o moc víc, tedy pro mnohé; narození 19. leden 1943 a předčasné úmrtí 4. říjen 1970 - je to tedy už půl století co ji slýcháme, tedy můžeme slyšet, právě jen z různých záznamů

19.1.2020 v 19:01 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 288 | Diskuse

Karel Sýkora

Židé — tři deportace a tři návraty z babylónského zajetí (datace)

Babylonské zajetí je označení pro deportaci a exil Židů z judského království do Babylónu za vlády Nabukadnesara II. na počátku 6. století př. Kr.. Návrat do Judska byl Židům povolen až roku 537 př. Kr.

19.1.2020 v 16:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 |

Zdeněk Pazourek

Roger Scruton - Elegie na starý svět

Dvanáctého prosince opustil tento svět populární britský inzerent tabákové společnosti Japan Tobacco International Roger Scruton. Jak bude tato významná postava dvacátého století vnímána historií?

18.1.2020 v 21:18 | Karma článku: 8.06 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Sýkora

Ve věku 86 let zemřel evangelický teolog Petr Pokorný

Praha – Ve věku 86 let dnes odešel na věčnost Petr Pokorný, dlouholetý profesor Nového zákona Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, informuje na své facebookové stránce ČCE.

18.1.2020 v 17:17 | Karma článku: 5.89 | Přečteno: 77 |
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 512

Programátor se zájmem o historii a český film. Zajímá mě hlavně osoba Vladimíra Menšíka a dění ve filmu za slavné Barrandovské éry. Čerpám z výzkumu pro web vladimir-mensik.cz

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz